Lietuvos kolegijų direktorių konferencija

Naujienos

2018.09.04

Šimtukininkai atsisuko į koleginį sektorių

Tikėtina, kad pakelta studijų kartelė į aukštąsias mokyklas privertė pasitempti abiturientus, tarp kurių šiemet net 164-iais šimtukininkais daugiau nei praėjusiais metais. Vieni iš jų renkasi studijas Vakarų Europoje, o kiti lieka Lietuvoje ir vis dažniau studijuoja kolegijose.

Populiarumu nenusileidžia universitetams

Vilniaus kolegijos direktorės Žymantės Jankauskienės teigimu, šimtukininkų skaičius augo visame koleginiame sektoriuje, o į Vilniaus kolegiją jų priimta 56.

„Tendencija, kad geriausi Lietuvos abiturientai, kurie iš egzaminų gauna maksimalų įvertinimą, renkasi studijas kolegijose, kasmet vis stiprėja. Pavyzdžiui, Vilniaus kolegijoje per trejus metus jų skaičius padidėjo beveik dvigubai.

Bendrame aukštųjų mokyklų reitinge pagal pakviestų šimtukininkų skaičių esame 6-oje pozicijoje po didžiųjų universitetų. Tarp kolegijų – pirmi. Tarp populiariausių studijų krypčių galima išskirti sveikatos mokslus: net 6 šimtukininkai priimti į Bendrosios praktikos slaugos, po 3 – į Biomedicininės diagnostikos ir Higieninės ir dekoratyvinės kosmetologijos studijų programas. 4 šimtukininkai priimti į Programų sistemų, 3 – Informacijos sistemų studijų programas. Taip pat buvo populiarios verslo ir viešosios vadybos krypties studijos: Tarptautinio verslo ir Turizmo vadybos studijas pradės po 3 šimtukininkus“, – šimtukininkų pasirinktas studijų programas vardija direktorė.

„Jei pažvelgtume į sąrašą daugiausiai dėmesio sulaukiančių studijų programų, kurias moksleiviai renkasi pagal pirmąjį pageidavimą, tai pamatytume, kad iš 10-ies aukštųjų mokyklų 5-ios pozicijos tenka universitetams ir lygiai tiek pat kolegijoms. Koleginės studijos lygiai tokios pat populiarios kaip ir universitetinės. Tai labai svarbus veiksnys, atspindintis motyvuotą stojančiojo sprendimą rinktis atitinkamo tipo aukštąją mokyklą.  Pagal šį rodiklį  Vilniaus kolegija jau daugybę metų yra įsitvirtinusi antroje pozicijoje, nusileidžia tik Vilniaus universitetui“, - teigia ji.

Ž. Jankauskienės teigimu, augantį koleginių studijų populiarumą lemia puikus šias aukštąsias mokyklas baigusių absolventų įsidarbinamumas.

„Pavyzdžiui, Vilniaus kolegijoje šis rodiklis siekia net 97%. Tai itin aukštas rodiklis. Kokybiškas studijas teikiančios aukštosios mokyklos įvaizdį lemia daugybės metų kolegijos akademinės bendruomenės įdirbis, lyderės pozicija kasmet skelbiamuose reitinguose, puikūs darbdavių ir pačių absolventų atsiliepimai.

Studentams svarbu, kad kolegijose didžioji dalis studijų nukreiptos į praktinių įgūdžių formavimą. Jauni žmonės nori greitai įsilieti į darbo rinką ir pradėti karjerą. Būtent tai kolegijos siūlo ir suteikia“, – koleginio sektoriaus privalumus išskiria Vilniaus kolegijos direktorė Ž. Jankauskienė.

Lyderės – sveikatos mokslų ir technologinės studijos

Kauno kolegija šiemet rikiuojasi antroje pozicijoje tarp daugiausiai šimtukininkų priėmusių kolegijų. Jų kolegiją pasirinko net 28.

„Šįmet studijuoti priėmėme 28 šimtukininkus. Geriausius abiturientus galima suskirstyti į kelias didesnes grupes. Vienuolika studentų pasirinko technologines studijų programas: Informatikos inžineriją, Multimedijų technologijas ir Kompiuterinių tinklų administravimą. Taip pat tradiciškai labai daug pirmūnų sulaukia medicinos studijos. Tai vis dar auganti kryptis. Trečioji grupė, kurią galime išskirti – Vadybos studijų programos.

Augindami šimtukininkų skaičių turime kelti ir studijų kokybę. Pateisinti studentų lūkesčius. Jų siekis yra sėkminga karjera. Pavyzdžiui, formuojasi naujas poreikis Logistikos studijose, mūsų kolegija siekia optimizuoti veiklą ir pasiūlyti sprendimus darbo rinkai.

Šimtukininkai būna labiau motyvuoti, geriau pasirengę, labai dažnai jie tampa kolegijos ir viso sektoriaus ambasadoriais. Įsidarbina greičiau, užima aukštesnes pozicijas, visa tai komunikuoja. Galiausiai grįžta į kolegijas jau kaip dėstytojai, kad perduotų savo žinias ir gerąją patirtį“, - teigia Kauno kolegijos direktorius Paulius Baltrušaitis.

Vilniaus technologijų ir dizaino kolegija šiemet sulaukė 13-os šimtukininkų, kurie, kolegijos atstovų teigimu, sėkmingai pasirinko studijas.

„Praėjusiais metais turėjome 11 šimtukininkų, o šiemet - 13. Toks augimas pastebimas kasmet. Džiaugiamės, kad geriausi abiturientai renkasi įvairias mūsų siūlomas studijų programas, o ne vieną kryptį.

Turime kelis šimtukininkus Automobilių elektronikos sistemų studijose, taip pat Elektros ir automatikos inžinerijoje, Grafinio dizaino, Informacinių sistemų, Mechanikos bei Statybos inžinerijoje. Vienas šimtukininkas pasirinko Interjero dizaino studijas.

Manau, kad pasirinkimą pirmiausia lemia labai gerai ekspertų įvertintos studijų programos ir  darbdavių, LR Švietimo ir mokslo ministerijos, žiniasklaidos nuolat akcentuojamas inžinerines studijas baigusių specialistų poreikis. Daug investuojame į infrastruktūrą, žmogiškuosius išteklius, dėstytojai nuolat kelia savo kvalifikaciją. Šimtukininkų pasirinkimas yra ne tik mūsų studijų programų įvertinimas, bet ir įpareigojimas pateisinti jų lūkesčius, toliau tobulinti studijų kokybę“, - teigia Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos direktorė Nijolė Kikutienė.