Lietuvos kolegijų direktorių konferencija

Naujienos

2020.03.04

Patekti į aukštąsias bus lengva kaip niekada: perspėja dėl prastėsiančios kokybės ir kolegijų išnykimo

Kaip rodo šiemetinė stojimo į aukštąsias mokyklas tvarka, kurią patvirtino švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius, universitetų ir kolegijų durys atsivers plačiau: stojimo reikalavimai palengvinti, valstybės finansuojamų vietų bus daugiau, tad konkurencija dėl jų bus mažesnė. Tokios permainos jau sulaukė kritikos pliūpsnio: studijų kokybė prastės, mat ateis daugiau prastai pasirengusių pirmakursių, o kolegijų sektoriui gresia kone išnykimas.  

Kritikams užkliuvo tai, kad šiemet nebebus keliamas reikalavimas, kad privalomų brandos egzaminų rezultatų vidurkis siektų 40 balų stojant į valstybės finansuojamą vietą universitete ir 25 – kolegijoje. Panaikinus tokį reikalavimą, kuris įsigaliojo pernai, kartelė nuleidžiama.

Mano, kad kolegijos – pasmerktos

„Įsakymas, kuriuo nuleidžiama rezultatų kartelė stojantiesiems į valstybės finansuojamas vietas“, – taip priėmimo pokyčius apibūdino buvusi švietimo ir mokslo viceministrė, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentė Nerija Putinaitė.

„Pakaks vien būti išlaikiusiam tam tikrus egzaminus. Nereikės „perlipti“ jokio barjero. Tai yra didelis žingsnis atgal. Populiariai tai vadinama „nemokamu bakalauru visiems“, – išsakė savo nuomonę ji.

Pasak N. Putinaitės, kolegijų sektorius bus pasmerktas išnykti, mat norintieji studijuoti aukštojoje mokykloje labiau renkasi universitetus.

„Valstybės nefinansuojami studentai, tikėtina, bus priimami atviru srautu. Kai buvo nustatyta kartelė, universitetams ir kolegijoms buvo bent jau moralinis stimulas įvesti kartelę už save mokantiems studentams. Nors trys universitetai praeitais metais to nesilaikė ir kartelę numušė.

Dabar jau nebebus pagrindo jiems priekaištauti, kad priima bet ką“, – antrąjį trūkumą nurodė švietimo ekspertė.

Ji tikra, kad nukentės studijų kokybė, mat, palengvinus priėmimą, į aukštąsias mokyklas, pirmiausia universitetus, pateks labai daug paprasčiausiai nepasirengusiųjų studijuoti.

„Dar praeitų metų pradžioje buvo diskutuojama – kelti kartelę stojantiesiems ar palikti, kaip yra, svarstoma, kad turi būti sulyginti reikalavimai stojantiems į mokamas ir nemokamas vietas, tai yra ir mokantiems studentams įvesti kartelę.

Tai dabar matome, kad sulygino. Tik ne į tą pusę. Visiems numušė. Problemos nebėra“, – socialiniame tinkle kritikavo N. Putinaitė.

Visą tekstą rasite:
https://www.lrt.lt/naujienos/lietuvoje/2/1148019/patekti-i-aukstasias-bus-lengva-kaip-niekada-perspeja-del-prastesiancios-kokybes-ir-kolegiju-isnykimo